Domů Udržitelnost & low wasteDIY antibuy DIY Vánoční ozdobičky na stromeček, které zvládnete s hravě i s malými dětmi

DIY Vánoční ozdobičky na stromeček, které zvládnete s hravě i s malými dětmi

od Jona
0 komentáře
Detail vánoční ozdobičky stromečku, zavěšené na vánočním stromečku

Vyrábění, které je v podstatě recept, takhle nějak bych nazvala tenhle náš pokus, který náhodou vyšel. Long story short – nemáme doma skoro žádné ozdobičky na stromeček, obvykle používáme jen světýlka. Letos jsme ale nějaké chtěli, nechceme ale nic kupovat. Za ty drahé je mi líto dát peníze, protože tuším, že většina skončí rozbitá pod stromečkem (o co se nepostará dítě, s tím si jistě poradí kocour) a ty levné jsou hnusné kusy plastu, kterými sotva něco krásně nazdobíte. Tak jsme si vymyslely, že si je vyrobíme. Jednoduché, minimalistické, bílé ozdoby, které si případně dobarvíme podle chuti a nálady.

A tak jsme taky udělaly. Barvit se dají fixama, vodovkama (šetrně a jen menší vrstva), nebo akrylkama/temperkama… zkrátka skoro vším. Vyrobit je zvládnou i malé tříleté děti, jakmile je těsto, tak úplně sami, a tím nám vznikl asi taky perfektní dárek pro babičky a kamarádky, letos budou Vánoce ve stylu Oprah: ty dostaneš ozdobičku, ty dostaneš ozdobičku, ty taky dostaneš ozdobičku… sorry not sorry :))))

Detail vánoční ozdobičky stromečku, zavěšené na vánočním stromečku

Vánoční ozdoby z těsta s jedlou sodou [slouží jako dekorace, ne k jídlu]

Čas přípravy: Čas vaření:
Výživové údaje 200 kalorie 20 grams tuk
Hodnocení: 5.0/5
( 1 hlasů )

INGREDIENCE

Na těsto:

  • 1 hrnek jedlé sody
  • 1/2 hrnku kukuřičného škrobu
  • 140 ml vody

Na práci:

  • Další kukuřičný škrob
  • Vykrajovátka

Na zdobení:

  • Výtvarné potřeby – vodovky, tempery, fixy...
  • Šnůrky na zavěšení

INSTRUKCE

    1. Nejprve si připravíme hrnec, do kterého ve stejném pořadí, jako je uvedeno v receptu, vložíme všechny ingredience.
    2. Zapneme sporák a začneme prohřívat, a spolu s tím začneme i směs důkladně promíchávat. Nezoufejte, pokud to nejde hned všechno hladce, škrob může být na začátku náročnější na míchání, ale časem se hezky rozpustí. Nenechávejte ale kousky "těsta" po stranách a poctivě vše vařečkou stahujte zpátky do směsi.
    3. Směs jemně prohřívejte a míchejte, dokud se vše nespojí. Po pár minutách se začnou dělat malé bublinky – to je dobře, ale neměly by být moc velké, nechceme vířivku 🙂
    4. Od bublinek ohřívejte a míchejte ještě asi 4 minutky, dokud nevznikne tuhá pasta.
    5. Jakmile máte hotovo, je třeba nechat těsto pořádně vystydnout – přesuňte ho proto do hlubokého talíře nebo mísy a přikryjte utěrkou, aby vám neokoralo. Nechte ho takto stydnout asi půl hodiny.
    6. Jakmile těsto vystydne, připravte si vál nebo čistou plochu, kterou důkladně posypte kukuřičným škrobem a vypracovávejte těsto, dokud není příjemně hladké, až saténové. Může to trvat i několik minut.
    7. Vyválejte z těsta tak tlustý plát, jak tlusté chcete ozdoby – nikde vám cestou "nenakyne". Pokud je potřeba, použijte na válení další kukuřičný škrob.
    8. Vyválený plát vykrajujte podobně jako linecké cukroví, nicméně si dávejte pozor na otisky prstů – už to pak není jak vrátit zpět.
    9. Pokud chcete ozdoby věšet na stromeček, nezapomeňte udělat do jedné části každého tvaru dírku na šňůrku.
    10. Rozložte připravené ornamenty vedle sebe a nechte pořádně vyschnout na vzduchu. To bude trvat cca 24-48 hodin. Alternativně je můžete dát na plech a upéct v troubě (180°C, dokud nevyschnou, cca 1-2 hodiny), ale na vzduchu vám vyjdou lépe.
    11. Jakmile vaše ozdůbky vyschnou a ztvrdnou, můžete je dle libosti pomalovat. Vodovky udělají jemné barvy, temperky a fixy budou výraznější. Foukací fixy se nám na tenhle materiál neosvědčily, působilo to tak nějak plesnivě.
    12. A na závěr nezapomeňte navázat do dírky šňůrku a zavěsit na stromeček!

POZNÁMKY

  • Doporučuju zvolit nějaký nepřilnavý hrnec, protože se škrobem se v začátku blbě pracuje.
  • Čím tenčí těsto, tím křehčí ozdoby, pokud je tedy chcete malovat (a obzvlášť s malými dětmi), vykrajujte je raději tlustější.
  • Pokud byste zapomněli u některých ozdob na dírku na šňůrku nezoufejte – můžete je pomalovat i tak a nalepit třeba na dárky. Pokud na ornament napíšete jméno obdarovaného, máte naprosto unikátní jmenovku 🙂
  • Pokud se rozhodnete pro pečení, dejte si pozor, ať vám během něj ozdoby nepopraskají nebo neztmavnou. Také je opatrně po cca půl hodině otočte, aby se udělaly rovnoměrně z obou stran. Pro sušení v troubě je také lepší mít silnější pláty, právě kvůli té zmiňované křehkosti.
Nachystali jste si tohle jídlo?
Juchů, to mám radost! Označte na instagramu #tasteandtalesblog a @Taste and Tales account.

Mohlo by se ti také líbit

Zanech milý komentář